Pakistan’ın 7 Haziran’ı: Benzerliklere çok şaşıracaksınız… ABD bu işin neresinde

Pakistan’da gerçekleştirilen seçimlerde oy sayımı dün saat 17.00 itibarıyla sonlandı ancak sonuçlar hala belli değil. Pakistan Seçim Komisyonu Başkanı Sikandar Sultan Raja, seçim sonuçlarının derlendiğini ve “en kısa sürede” açıklanacağını belirtti. Pakistan Halk Partisi lideri Bilaval Butto Zerdari, X’ten yaptığı açıklamada da “Sonuçlar, son derecede yavaş geliyor.” ifadesini kullandı. Tutuklu eski Başbakan İmran Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi’nin (PTI) üst düzey politikacılarından Seyid Zülfikar Buhari de oy sayımının durdurulduğunu ve birçok yerde sonuçların değiştirildiğini iddia etti.

İmran Han, Pakistan’ın geleneksel dış politikası haline gelen ABD ile işbirliğini gözden geçirmeye yönelik hamleleri nedeniyle meclis oylamasıyla Başbakanlık’tan düşürülmüş ve yargılanmıştı.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre İmran Han’ın partisinin önde gidiyor olduğu da kaydediliyor. Tam da bu esnada Pakistan seçimlerini sabote etmek için bombalar patlatılıyor. Bombalı terör saldırılarının arkasında ABD’nin olduğu düşünülüyor. Türkiye’de 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimleri, Türkiye’nin siyasi ve siyasi dönüşümlerinde kritik bir dönemeç oldu. İki seçim arasında Türkiye terör saldırılarıyla sarsıldı. Bombalı saldırıları yapan ABD destekli terör örgütleriyle kararlı bir mücadele başlatıldı. 2015 yılında Türkiye’de iktidar belirlemeye çalışan güçler başarısız olmuştu, aynı güçler bu denemeyi şimdi de Pakistan’da yapıyor.

PAKİSTAN SEÇİMLERİ SONA ERDİ
Ulusal Meclis ve eyalet meclisleri için seçimlerin düzenlendiği Pakistan’da oy sayımı devam ederken, sonuçlar heyecanla bekleniyor. Eski Başbakan Navaz Şerif’in liderliğini yaptığı Pakistan Müslüman Ligi-Navaz (PML-N) ile tutuklu eski Başbakan İmran Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi destekli bağımsız milletvekilleri arasında rekabet göze çarpıyor.

Ulusal basının paylaştığı resmi olmayan sonuçlara göre, ülke genelinde PTI’nın bağımsız milletvekilleri seçimi önde götürüyor. Eski Başbakan Han’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, PTI’nın bağımsız milletvekillerinin seçimleri açık ara önde götürdüğü ifadesi paylaşılmıştı.

PML-N’den ise seçim sonuçlarına ilişkin henüz açıklama yapılmamıştı.

Pakistan’da 5 yıl yasama görevini yürütecek Pakistan Ulusal Meclisi (NA) ve eyalet meclislerinin seçimi için yerel saatle 08.00’de başlayan oy verme işlemi, 17.00’de sona ermişti.

SON GENEL SEÇİMLER 2018’DE YAPILMIŞTI
Pakistan’da son genel seçimler 25 Temmuz 2018’de yapılmış ve İmran Han hükümeti göreve gelmişti. Pakistan Ulusal Meclisinde 10 Nisan 2022’de yapılan güven oylamasında, 174 “hayır” oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Üç dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan 2022’de Mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla çoğunluğun desteğini alarak Başbakan seçilmiş ve ülkeyi Ağustos 2023’e kadar yönetmişti.

Ülkeyi genel seçimlere kadar yönetecek geçici hükümetin Başbakanı Anvarul Hak Kakar ise 14 Ağustos 2023’te yemin ederek göreve başlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x