MB’nin reeskont kredileri adımı etkili oldu 

Türkiye, ağustos ayında 21.6 milyar dolarla en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı. İhracat geçen ağustos ayına kıyasla yüzde 1.6 artış gösterdi. Bu başarının arkasında ise Merkez Bankası’nın reeskont kredileri adımı yer alıyor. İhracat çevreleri, reeskont kredileri adımıyla sektör için ihtiyaç duyulan finansmanın sağladığına işaret ediyor.

Dr. Hafize Gaye Erkan başkanlığında Merkez Bankası, 20 Temmuz’da ihracat finansmanını kolaylaştıracak önemli bir adım atmıştı. İhracatı teşvik eden reeskont kredilerinde günlük limit 5 kat yükseltilmişti. Ayrıca, sadeleşme süreci kapsamında reeskont kredilerinde yüzde 30 ilave döviz satış şartı ve önden döviz satış şartı gibi koşullar kaldırılmıştı. Merkez Bankası’nın sağladığı finansman kolaylığından ihracat çevreleri tarafından da memnuniyetle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonucunda da ağustos ayında ihracat rekoru geldi.

EN KRİTİK AYLARDAN BİRİ

Ağustos ayı dış ticaret rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mustafa Gültepe, yıl sonu hedefleri açısından kritik aylardan biri olan ağustosu rekorla kapattıklarını, ağustos ayları özelinde en yüksek ihracat rakamına ulaştıklarını belirterek, şunları kaydetti:
“Genel Ticaret Sistemi (GTS) kayıtlarına göre, ağustosu 21,6 milyar dolar ihracatla tamamladık. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 artıdayız. Bir süredir önceki yılın aynı dönemine göre bir ay artı, bir ay eksi seyreden ihracat, temmuzun ardından ağustos ayında da yükselerek bu döngüyü kırmış oldu. Ocak-ağustos dönemine baktığımızda 165 milyar dolarla geçen yılla hemen hemen başa baş durumdayız. Son 12 aylık ihracatta ise 253,6 milyar dolardayız.”

FİNANSMAN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

TİM Başkanı Gültepe, ihracatta hedeflere ulaşabilmek için finansmanın hayati önem taşıdığını vurgulayarak, ihracatçıların son dönemde artan finansman ihtiyacının karşılanması için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Gültepe, “28 Ağustos’ta 11 bankamızla beraber 1 milyar dolar hacminde bir kredi protokolü imzaladık. Protokol çerçevesinde firmalarımız 5 milyon dolar veya 100 milyon TL’ye kadar uygun maliyetli ihracat kredisi kullanabilecek. İhracatçılarımız, rotatif veya taksitli kredi seçeneklerinden birini tercih edebilecekler. Yeni kredi paketinin tüm ihracatçılara hayırlı olmasını diliyorum. Paketin şartlara göre genişletilmesi içini temaslarımız sürüyor. Bu görüşmelerin olumlu sonuçlanacağına ve daha çok ihracatçımızı uygun koşullu kredi ile buluşturacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Gültepe, yeşil dönüşümün finansmanı konusunda da bankalarla farklı bir finansman mekanizması üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

patronlardünyası.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x