Lise öğrencileri yeni çağın becerileri olan kodlama alanında akranlarına öğretmenlik yaptılar !

Bu yıl 10. kez düzenlenen Hisar Coding Summit (Hisar Kodlama Zirvesi)15 – 16  Aralık 2023 tarihlerinde Hisar Okullarında gerçekleştirildi. 270 öğrencinin eğitmen 42 öğrencinin katılımcı olarak yer aldığı etkinlik ilk kez ortaokul 7. sınıflar,  lise hazırlık ve 9. sınıfların tamamının katılımını sağlayacak şekilde düzenlendi. Öğretmenlerinin rehberliğinde Hisar Okulları lise öğrencileri tarafından gerçekleştirilen organizasyon ve atölye çalışmaları kapsamında, bilişimsel düşünme, programlama, kuantum bilişim, siber güvenlik, yapay zekâ ve makine öğrenmesi gibi bilgisayar bilimleri alanında birçok farklı başlığın yanı sıra tasarım odaklı düşünme ve girişimcilik gibi konuları da kapsayan 17 farklı atölye düzenlendi. 

Bu yıl “İnovasyonun Etkisi” temasıyla bir araya gelen öğrencilerin gerçekleştirdiği atölye çalışmaları kapsamında, Java ile yaratıcı hesap makinesi yapımı, SwiftUI ile sanat üretimi atölyesi, kuantum bilişim ile yazı tura, çocuklar için makine öğrenimi gibi yeni çağın becerileri arasında giderek önem kazanan alanlarda pek çok farklı atölye çalışması gerçekleştirildi. 

 270 öğrenci 17 atölye çalışmasına katıldı, atölyelerde 42 öğrenci eğitmenlik yaptı

Java, SwiftUI, Kuantum Bilişimi, Yapay Zekâ, Python, Unity 2D, Fusion360, HTML&CSS ve Javascript başlıklarında 17 ayrı atölyeye katılan öğrenciler kendi yaş gruplarıyla atölye deneyimi yaşarken bir diğer taraftan da ilgi duydukları atölyelerde kendi tasarımlarını yapma şansına sahip oldu.  

Konuyla ilgili bilgi veren Hisar Okulları Bilişim Stratejileri Merkezi Koordinatörü Dilara Vardar: “Teknolojideki yenilikler ve yapay zekâ uygulamalarının hızla gelişmesiyle heyecan veren yeni bir çağın eşiğindeyiz. Toplumsal kalkınmanın da en önemli unsurlarından biri olan teknolojiyi anlama ve geliştirme becerileri gençlerin tüm dünyada kariyerlerine yön verecek şekilde önem taşıyor. Eğitim basamaklarında öğrenilen bilgiyi bir başkasına öğretebilmek o bilginin kavrandığının en önemli göstergesidir.Hisar Okulları’nda bu yıl 10. kez düzenlediğimiz Kodlama Zirvesi’nde 42 öğrencimiz 270 akranına eğitim vererek, öğrenme basamağının en üst seviyesine ulaştıklarını kanıtladılar. Bu etkinliğin gelenekselleşmesi ve katılımcılar tarafından her yıl merakla beklenmesi bizi sevindiriyor, her yıl içeriğini geliştirmek ve “Açık Kaynak” yaklaşımımız kapsamında eriştiğimiz öğrenci sayısını yükseltmek için çalışmalar yapıyoruz” dedi. 

  Hisar Okulları’nın eğitim modeli bilim, mühendislik, sanat ve tasarım alanlarını kapsıyor 

Hisar Okulları kurulduğu ilk günden bu yana, dünya ile rekabet edebilen öğrenciler yetiştirmek üzere; bilim, mühendislik, sanat, tasarım gibi farklı alanların ilişkilendirildiği bir eğitim modeli ve akademik program sunuyor. Okul; en küçük yaşlarından başlayarak, her düzeydeki öğrenciler için ilgi alanları doğrultusunda deney ve gözlem odaklı bilgi ve beceri edinme fırsatları yaratıyor. Bu becerilerle donanmış öğrenciler yaşam yolculuklarına, sorun belirleme, çözüm üretme ve bu çözümleri sebatla uygulamaya koyma tecrübesiyle başlıyorlar. 1591 öğrencisi olan okulun mezunları, Türkiye ve dünyanın önde gelen eğitim kurumları ve kuruluşlarında eğitim ve çalışma hayatlarına devam ederken, içinde bulunduğu toplumun ilerlemesine de katkı veriyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x