İzmir İçin Deprem Uyarısı! Japon Uzman Moriwaki Büyüklük Verdi!

Japon deprem uzmanı Joshinori Moriwaki, İzmir için deprem uyarısı yaptı. Moriwaki, ‘İzmir’in kendi fay hattı topladığı gücü atmaya çalışacak. Dolayısıyla İzmir için deprem bekliyoruz diyebiliriz ve 6,5 diye söyleniyor‘ ifadelerini kullandı.

Son dönemde televizyon ekranlarında sıkça gördüğümüz Yüksek İnşaat Mühendisi Joshinori Moriwaki, İzmir Kitap Fuarı’nda düzenlenen “Depreme hazır mıyız Türkiye?” etkinliğinde konuşmacı olarak yer aldı.

Moriwaki, depremlerde önlem alındığı müddetçe, oluşan hasarların yüzde 70 azaltılabileceğini dile getirdi.

Joshinori Moriwaki, İzmir’de 6.5 büyüklüğünde bir deprem beklendiğinin de altını çizerek şu açıklamalarda bulundu ⬇️

’32 yıldır Türkiye’deyim, 3 yıldır Silivri’den başlayarak, Doğu Anadolu Fay Hattı, Elazığ’da iki kere, sonra Kahramanmaraş, Elazığ, Manisa’da deprem oldu, Muğla’da ve İzmir’de deprem oldu. İzmir’deki depremde 18 bina çöktü ama İzmir’in kendi fay hattı kırılmadı, Ege Denizi’ndeki fay hattı kırıldı. Dolayısıyla İzmir’in kendi fay hattı topladığı gücü atmaya çalışacak. 

Dolayısıyla İzmir için deprem bekliyoruz diyebiliriz ve 6,5 diye söyleniyor.’

Moriwaki, depreme karşı alınabilecek önlemler için ise şunları söyledi ⬇️

“En önemlisi su. İnsan susuz kaç gün yaşayabilir? İnsan su varsa 3 gün, 5 gün, 1 hafta, 10 gün, 20 gün, 1 aya yakın yaşayabilir. Onun için su en önemli. Maalesef bina çöktü, biz üçgende yaşıyoruz. Su var, içiyoruz. Kurtarma ekibi gelmiyorsa da yardım et, imdat diye bağırmaya başlıyoruz ama yarım günde ses gidiyor. 

Sonra bu düdükten üfleyeceksiniz. Ama birkaç gün geçti, bir hafta geçti. O zaman anca nefes verebilirsiniz. Düdüğe artık ses yetmeyecek. __O zaman ne yapacağız? Biraz sert bir şeye, yatağın yanına, yere vuracaksınız. İnsan duymuyorsa da yukarıdan cihaz sesinizi duyabilir. Enkazın altında olduğunuz anlaşılabilir.”

Japon Uzman Joshinori Moriwaki, İzmir için deprem uyarısı yaptı ⬇️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x