Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden MB Başkanı Fatih Karahan’ın “elektrik ve doğalgazda düzenleme” sözlerine ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan,Elektrik ve doğal gazda seçimden sonra yüzde 150- 200 arası zam bekleyebiliriz” dedi iddiasının doğru olmadığını söyledi. Karahan’ın “Burada tabii öne çıkan faktör enerji fiyatları olacak elektrik ve doğal gazda bir düzenleme yapılması bekleniyor” sözleri hatırlatıldı.

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, yılın 1. Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nda açıklamalarda bulunmuş ve basın mensuplarının sorularını yanıtlamıştır. Karahan’ın açıklamalarında, iddia edildiği gibi bir ifade kullanmadığı belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

“Elektrik ve doğal gazda bir düzenleme yapılması bekleniyor”

Yapılan açıklamanın devamında ise Merkez Bankası Başkanı Karahan’ın seçim sonrası enerji fiyatlarında yaşanabilecek zamların enflasyona etkisine ilişkin soruya verdiği cevap paylaşıldı. Karahan, sorulan soru üzerine, “Biz enflasyon tahminlerimizi yaparken birçok kalemde yaşanabilecek zamları bu yönetilen, yönlendirilen ürünlerdeki zamlar için bir projeksiyonda bulunuyoruz. Burada tabii öne çıkan faktör enerji fiyatları olacak elektrik ve doğal gazda bir düzenleme yapılması bekleniyor. Bu çerçevede biz, patikamızı oluştururken OVP’yi kullandık. OVP, bu sene oldukça bağlayıcı bir program. Hükümetin her kanalında sahiplenilen bir program. Orada yapılan belli varsayımlar var. Biz, onların gerçekleşeceğini düşünüyoruz ve tahminlerimizi yaparken de bu fiyatlarda bir miktar güncelleme olacağını öngördük ve bunları tahminlerimize yansıttık” dedi. 

TIKLAYIN – Merkez Bankası’nın enflasyon tahmini değişmedi: 2024 tahmini yüzde 36, 2025 tahmini yüzde 14

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x