CHP’nin Sağın Kalesi Görünen Yerleri Kazanması Ne Anlama Geliyor? Yenilenen CHP Kazanmaya Doymuyor!

Halk TV’de Sinem Fıstıkoğlu’nun sunduğu Sansürsüz programında, 31 Mart seçimleri sonucunda ‘tekrar’ kararı verilen 3 ilçe ve 4 beldede Can Kakışım’dan çarpıcı bir değerlendirme geldi. Kakışım, yenilenen CHP’nin kazanmaya doymadığını ifade etti:

“Demek ki, CHP’nin değişimi bu kadar kritik, bu kadar halka dokunan bir bağlamda önem arzediyormuş ve yine aynı şekilde halkın değişim istediği de anlaşılıyor. Halk, Kasım ayında bir alternatif bulduğunda gidip CHP’ye oy verebiliyormuş. Yani, CHP’nin bu kadar seçim kazanamaması aslında kendi sorunlarıyla anlaşılabilir bir hususmuş.

“KARŞI TARAFIN KÖTÜLÜĞÜ YETMEZ”

Halk TV programlarına çıktığım 2 yıldan beri söylüyorum, karşı tarafın sadece kötü olması size kazandırmaz. Evet, Tayyip Erdoğan çok kötü, AKP çok kötü, ama sizin ona karşı bir alternatif model ortaya koymak gerekiyor. İşte yeni CHP bunu yapıyor ve güven yaratabiliyor, bu yüzden halka dokunabiliyor ve seçmenden olumlu bir dönüş alabiliyor.

Biz sürekli Pınarbaşı’ndan bahsediyorduk, aslında Lüleburgaz’ın Büyükkarıştıran beldesinde de seçim yenilenmesi oldu ve orada da CHP kazandı. Yani, Büyükkarıştıran beldesinde de Ertuğrul Çamlıcan’ın büyük bir başarısı var.

“ANADOLU SEÇMENİ İÇİN NORMALLEŞTİ”

Böylece CHP’nin 409 olan belediye sayısı 411’e çıktı. Demek ki, CHP’ye oy vermek artık bizim o hep bahsettiğimiz Anadolu seçmeni nezdinde normalleşti. Standart sağ seçmen olarak görülen CHP’ye gayet de oy verebiliyor ve bunu artık kendileri açısından da normalleştirmiş durumda. Yani, o zihinsel kalıpları artık kırmış durumda ve bu son derece değerli.”

Kakışım şöyle devam etti: “Birkaç haftadır özellikle ifade ediyorum, CHP artık merkez sağı da dolduran bir partidir diye. Bu, CHP’nin yerini tartışmak değildir asla. CHP merkez sol bir partidir, bunu değiştirmek ne CHP’ye ne de hiç kimsenin buna gücü yeter, CHP’nin konumladığı yer burasıdır, sosyal demokrasi mevzisidir. Ama CHP, savunduğu değerlerle ve genel siyaset tavrıyla artık merkez sağı da dolduran bir partidir. Yani, bunu CHP’nin her söyleminde ve her eyleminde hatırlaması gereklidir.

“CHP ARTIK DOĞRU OLANI YAPIYOR”

Şunu da söylemek istiyorum, biliyorsunuz Yavuz Ağıralioğlu var, şimdi parti kuracak. İYİ Parti’den ayrıldı, başka yerlerde de bir şeyler denedi. Yavuz Ağıralioğlu, ‘Halk, CHP’ye bu kadar seçim kazandıracağını, belediye kazandıracağını bilmiyordu. Eğer şimdi yeniden bir seçim yapılsa, AKP kaybettiği o belediyelerin yarısını geri alırdI’ demişti. Mesela, şimdi bu kişiler Türkiye’de siyaseti bildiklerini iddia ediyorlar! Neden çünkü kafalarında hep belirli bir kalıp var, yüzde 70’e yüzde 30. Böyle bir şey yok. Siz eğer halkın karşısına doğru projelerle ve doğru söylemlerle çıkarsanız, yüzde 30’un üzerinde daha çok çıkarsınız, yüzde 50’nin üstüne de çıkma şansınız var. Dolayısıyla CHP artık doğru yapıyor ve bunun karşılığında doğru sonuçlar alıyor. Halka dokunabilmek ve güven yaratabilmek burada temel faktör.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x