Bebeklerde çok sık görülen cilt rahatsızlığı: Konak nedir ve neden olur? Nasıl geçer?

Bebeklerin yaşamlarının ilk aylarında ortaya çıkabilen konak, saçların ve kaşların kendisini hızla yenileme döneminde çoğu bebekte görülebilen kabuklu yapı; sert, sarı ya da kahverengi görünümlü olabilir. Yenidoğan bebeklerin cildi, yetişkinlere göre daha kuru ve incedir. Ayrıca nemi de daha az hapseder. Bu nedenle bebeklerin cildinde konak gibi problemlerle karşılaşılabilir. Peki konak nedir ve neden olur? Nasıl geçer? İşte cevabı…

KONAK NEDİR?

Kepeğin bebek formu olan konak, bebeklerin ilk 2-6 hafta arasında ortaya çıkan, kafa derisinde beyaz veya sarı pullu lekelere neden olan, zararsız cilt rahatsızlığıdır. Genellikle birkaç basit uygulama ile geçen konak, herhangi bir şey yapılmadığında bile zamanla kendiliğinden geçer.

BEBEKLERDE KONAK NEDEN OLUR?

Bebeklerde konak oluşumuna doğumdan önce anneden bebeğe geçen, yağ bezlerinde çok fazla sebum üretimine neden olan hormonlar ve malassezia adı verilen maya türünün neden olduğu düşünülmektedir. Konak oluşumu için kesin olarak vurgulanabilecek bir neden yoktur ancak sebum üretimi ve malassezia adı verilen maya türü üstünde durulan nedenlerdir.

BEBEKLERDE KONAK RAHATSIZLIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Saç derisinde kızarıklık

Saç derisinde kuruluk

Saç derisinde pul pul görüntü

Saç derisinde kalın kabuklanma olması

Saç derisinde şişmiş bölgeler olması

Saç derisinde kötü bir koku olması

Saçta kaşıntı

BEBEKLERDE KONAK NASIL TEMİZLENİR?

Bu rahatsızlık için uzman doktorlar tarafından dermatolojik onaya sahip bazı şampuanlar önerilir. Bu şampuanlar ile bebeğin saç temizliğini yapmak rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olur. Bebeklere özel üretilen ve konak için tavsiye edilen kremler de tedavi sürecini hızlandırabilir. Bebekler de konak oluşan bölgeye yağ ile nazikçe masaj yapabilirsiniz. Masaj sonrasında yumuşak uçlu ve bebeğin saç derisine zarar vermeyen bir fırça ile saçları nazikçe tarayabilirsiniz.

BEBEKLERDE KONAK NASIL GEÇER?

Konak genellikle kendiliğinden gerileme eğiliminde olur ve yaklaşık üç ayda kaybolur. Bazı durumlarda bu süre bir yıla kadar uzayabilir ancak bebeğe ciddi rahatsızlık vermiyorsa tedavi gerektirmez. Geçmeyen, uzayan ve sıklaşan konak için mutlaka bir doktora başvurmak gerekir. Bebeklerde oluşan konakları geçirmeye yardımcı yöntemler şunlardır:

Öncelikle bu pulları kaşımayınız.

Deride oluşan pulları gevşetmesi için saç derisine nemlendirici ile hafif masaj yapabilirsiniz.

Pullar gevşemiyorsa, saç derisine vazelin veya birkaç damla mineral yağı damlatabilirsiniz.

Bebeğin saç derisini yumuşak bir fırça ile tarayıp, ardından bebek şampuanı ile yıkayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x