Almanya ile ‘savaş’ krizi: Rusya ‘saldırı planlarını somut olarak tartıştılar’ dedi

AA

Alman subaylarının 30 dakikalık ses kaydının Rus basını tarafından yayınlanması, Berlin-Moskova hattındaki ilişkileri gerdi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kırım Köprüsü’nün imhasıyla ilgili diyalogların, Rusya’ya saldırı düzenleme planlarının somut şekilde tartışıldığının bir göstergesi olduğunu iddia etti.

Peskov, Ukrayna’ya destek için Kırım Köprüsü’nü Taurus füzelerinin imha edip edemeyeceğine ilişkin Alman subayları arasında geçen konuşmaların yer aldığı ses kaydının sızmasıyla alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Başbakanı Olaf Scholz’un bu hususta hızlı, eksiksiz ve etkili bir denetim yapılacağını söylediğini hatırlatan Peskov, medya aracılığıyla bunun nasıl gerçekleşeceğini göreceklerini ifade etti.

“Burada her şey çok açık”

Alman subayları arasındaki konuşmanın içeriğiyle ilgili Almanya’nın Moskova Büyükelçisi Alexander Lambsdorff’un Dışişleri Bakanlığına çağırıldığını dile getiren Peskov, şu ifadeleri kullandı:

Kendi içinde (subayların konuşması), Bundeswehr (Alman Silahlı Kuvvetleri) içinde Rusya topraklarına saldırı düzenleme planlarının esaslı ve somut olarak tartışıldığını gösteriyor.

Bu, herhangi bir hukuki yoruma ihtiyaç bırakmıyor, burada her şey çok açık.

“Soru, Bundeswehr’in ne kadar yönetilebilir olduğudur”

Kırım Köprüsü’ne saldırının fiilen nerede tartışıldığının önemli olduğuna dikkat çeken Peskov, sözlerini şöyle sürdürdü:

Burada tabii ki Bundeswehr’in bunu kendi inisiyatifiyle yapıp yapmadığını öğrenmemiz gerekiyor.

O zaman soru, Bundeswehr’in ne kadar yönetilebilir olduğu ve Scholz’un tüm bunları ne kadar kontrol ettiğidir ya da bunun Almanya’nın devlet politikasının bir parçası olup olmadığıdır.

Sözcü Peskov, bütün bunların “kolektif Batı ülkelerinin Ukrayna’daki çatışmalara doğrudan katılımını” gösterdiğini savundu.

Almanya: Tepkiler saçma

Öte yandan Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, Moskova’yı Almanya’da güvensizlik ve anlaşmazlık tohumları ekmek istemekle suçlayarak tepkileri “tamamen saçma” diyerek reddetti.

Yayınlanan ses kaydı

Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, Alman subaylarının 30 dakikalık ses kaydını yayınlamıştı.

Ses kaydında üst düzey Alman Hava Kuvvetleri mensupları, siyasi bir karar alınması durumunda Taurus füzelerinin ne şekilde gönderilebileceğini, bunların Ukrayna tarafından Almanya’nın istihbarat ve teknik desteği olmadan kullanılıp kullanılamayacağını tartışıyorlardı.

Kayıtta Taurus füzelerinin Rusya’nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım Yarımadası’na yaptığı Kırım Köprüsü’nü teknik olarak imha edip edemeyeceği tartışması da yer alıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x