AKUT 28 yaşında

Türkiye’nin ilk arama kurtarma sivil toplum kuruluşu olan AKUT, 28’inci yaş gününde ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi huzuruna çıktı.

AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin ilk kadın Başkanı olan Zeynep Yosun Akverdi ile yönetim kurulu üyeleri, Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı ve saygı duruşunda bulundu.

AKUT, Türkiye’de ve dünyada yaşanan afetlerde, 5 bin kişiye ulaşan gönüllü ekipleri ile arama ve kurtarma operasyonlarına destek veriyor.

AKUT Yönetim Kurulu ile Anıtkabir’i ziyaret eden Başkan Zeynep Yosun özel deftere şunları yazdı:

“Türkiye’nin dört bir yanında hiçbir karşılık beklemeden ihtiyaç duyanların yardımına koşan gönüllülerimizle, size ve ilkelerinize olan bağlılığımızı arz etmek üzere manevi huzurunuzdayız. AKUT Arama Kurtarma Derneği’nin gönüllüleri olarak bize bu misyonu sürdürmek için ihtiyaç duyduğumuz cesaret ve kararlılığı miras bıraktınız. Bu gönüllü yolculukta, ihtiyaç duyduğumuz mücadele gücümüzü, öğrenme ve çalışma disiplinimizi, sözlerinizden, eylemlerinizden, kahraman halkımızı her daim bir arada tutan ülkünüzden alıyoruz. Vasiyetiniz, AKUT gönüllüleri olarak bizlerin yüreğinde ve aklında kudretli ve canlı bir güç olarak yaşıyor ve daima yaşayacaktır.”

ÜÇÜ DE KADIN

AKUT’ta Başkan Zeynep Yosun Akverdi’nin yanı sıra 2. başkanlık görevinde Esra Üstüknkaya, genel sekreterlik koltuğunda ise Didem Tanmaç bulunuyor.

AKUT, Bolkar Dağları’nda kaybolan 2 üniversite öğrencisini arama çalışmaları sonrası bir grup dağcı tarafından kuruldu. Uludağ’da ilk kurtarma faaliyetini yaptı ve 14 Mart 1996’da AKUT Arama Kurtarma Derneği adı altında resmî kuruluşunu tamamlayarak faaliyete geçti. AKUT 17 Ağustos 1999’da yaşanan büyük Marmara depreminde 200 depremzedeyi enkaz altından kurtararak halkın da güvenini kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x